Kavak’ın ‘istenmeyen adayı’ AK Partili İbrahim Sarıcaoğlu’na bir tepki de Kavak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Atlı’dan geldi.
Kavak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Atlı’nın Yeniden Refah Partisi’nden meclis üyesi adayı olmasının ardından, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu kooperatifin kredi üst limitini 750 bin TL’den 400 bin TL’ye indirdi.
İlçedeki esnafı batırmaya yönelik bu hamle büyük tepki çekerken, Sarıcaoğlu’nun “Bunlar daha iyi günleri, orayı kapatacağız” dediği iddia edildi.
Bu gelişmelerin üzerine Kavak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Osman Atlı Samsun Haber’e açıklamalarda bulundu. Sarıcaoğlu’nun iddialarını yanıtlayan Atlı, kooperatiflerin dış denetçiler tarafından yılda 2 kez denetlendiğini ve iddiaların asılsız olduğunu söyledi.
Kredi limitlerinin düşürülmesiyle ilgili de konuşan Atlı, “Camii imamı ya da öğretmenler oy vermediğinde o kurumları da mı kapattıracaksınız?” diyerek tepki gösterdi.
Sarıcaoğlu’nun “beceriksizlik” eleştirisine de yanıt veren Atlı, kooperatifin 2016’da kredi veremez durumda olduğunu ancak yönetim kurulu ve esnafın birlikte mücadele ederek bu durumdan çıktığını ifade etti. Bu süreçte 555 esnafa yaklaşık 300 milyon TL kredi dağıtıldığını söyledi. Kavak halkının kimin beceriksiz olduğunu bildiğini belirten Atlı, “Esnafımızın her zaman devletimizin yanında olduğunu, 15 Temmuz darbe gecesinde de en ön safta olduğunu, Cumhurbaşkanımızın her zaman esnafın yanında olduğunu ancak esnafı mağdur eden Kavak Belediye Başkanı’nın bu tutumunu değerli halkımızın değerlendirmesi için onlara bırakıyorum” dedi.