Hem yetişkin hem de çocuklarda oldukça yaygın olan palyaço korkusuyla ilgili yapılan araştırma korkunun sebebine dair önemli sonuçlar ortaya koydu.

2 Şubat 2023 tarihinde Fronteirs dergisinde yayınlanan ve bir ilki temsil eden çalışma palyaço korkusu üzerinde kapsamlı bir görüş sunuyor.

Güney Galler Üniversitesi ve Psikoloji ve Terapötik Çalışmalar Okulu araştırmacıları tarafından yapılan araştırmaya 790 kadın, 197 erkek katıldı. Deneklerden alınan cevaplar ve önceki teoriler de eklenerek, palyaço korkusunun altındaki sebepler incelendi.

İNSANİ ÖZELLİKLERDEN UZAK OLMALARI KORKU YARATIYOR

Araştırmanın sonuçlarına göre ilk sebep, palyaçoların yüzünü kaplayan makyaj, takma burunları, normal bir yüze benzemeyen hatları gibi onları insani özelliklerden uzaklaştıran faktörlerin insanlarda korku yaratması olabilir.

Diğer sebep ise palyaçoların insan figürünün çarpıtılmış bir versiyonu olması ve yüzündeki duyguları gizlemesinden kaynaklı olabilir.

Diğer bir sebep ise palyaçoların bir sonraki hareketlerinin öngörülemezliği. İnsanlar, karşı tarafından nasıl davranacağını kestiremediğinde kendilerini tehlikede hissediyorlar.

Son sebep ise korku filmleri. Bu zamana dek palyaçolar birçok filmde katil rolündeydi.

Kaynak: Sputnik Türkiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz